کاربرد های کلر

folder_openعلمی
commentبدون دیدگاه
کلر چیست آشنایی و خرید کلر

خرید کلر عمدتا به سبب خاصیت ضد عفونی کنندگی آن انجام می شود. البته این ماده علاوه بر اثر ضد عفونی کنندگی در صنایع مختلف، آزمایشگاه های علمی و تحقیقاتی، مراکز آموزشی و … نیز کاربرد دارد. تمامی خریداران عمده و خرده کلر، از صنایع بزرگ مصرف کننده تا مصرف کنندگان خانگی این ماده همواره به دنبال یافتن مراکز عرضه مواد شیمیایی معتبر برای انجام خرید ایمن خود هستند. در اینجا ضمن پرداختن به برخی از کاربردها و مصارف این ماده شیمیایی، شما را در مورد خرید ایمن آن نیز راهنمایی می کنیم.

کلر (Chlorine، دارای نماد شیمیایی Cl) ماده ای با حالت فیزیکی گازی شکل است که رنگ سبز متمایل به زرد دارد. این ماده شیمیایی بوی بسیار بد و تندی دارد و استنشاق آن با احساس تنگی نفس و خفگی همراه است. از Cl نه تنها به صورت خالص بلکه در ترکیب با مواد دیگر نیز استفاده می شود. به عبارتی در بسیاری از کاربردها، ماده شیمیایی کلر به عنوان یکی از مواد ضروری اولیه برای تولید یک ترکیب شناخته می شود. ترکیباتی همچون مواد ضدعفونی کننده آب آشامیدنی، پانل های خورشیدی، مفاصل زانو و … از جمله موادی هستند که در تولید آنها از Cl استفاده می شود. پس همانطور که می بینید کاربردهای گسترده این ماده از صنعت تصفیه آب تا پزشکی گسترده بوده و شامل موارد فراوانی می شود. در اینجا به چند مورد از کاربردهای مهم این ماده شیمیایی می پردازیم.

مهم ترین کاربردهای ماده شیمیایی کلر کدامند؟

در صنعت تصفیه آب، از کلر به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده موثر برای تصفیه آب و فاضلاب استفاده می کنند. این موضوع نه تنها برای سلامت انسان ها بلکه برای سلامتی محیط زیست و آبزیان نیز حائز اهمیت است. بدین صورت که پیش از ورود فاضلاب به رودخانه ها آن را به وسیله Cl ضدعفونی می کنند تا آلاینده های دارای اکسیژن درون جریان فاضلاب از بین بروند. بنابراین جریان فاضلاب دارای آلاینده های مضر و خطرناک، وارد محیط زیست و چرخه زندگی حیوانات و انسان ها نمی شود.

در استخرهای عمومی و خصوصی از مقدار مشخصی از کلر که بستگی به متر مکعب آب استخر دارد، جهت ضدعفونی کردن آب استفاده می کنند. این موضوع نیز ارتباط مستقیمی با سلامت انسان ها دارد. چرا که به

هنگام شنا ارگان های مختلفی از بدن از جمله پوست و مو، دستگاه تنفس، دستگاه گوارش و … در تماس با آب هستند. عنصر Cl پس از نابودی و از بین بردن انواع آلاینده ها، ویروس ها و میکروب ها، تا حدود 97 درصد تبدیل به نمک می شود. درصد کم باقیمانده آن در آب نیز برای حفظ سلامت آب در زمان آتی لازم است.

استفاده از کلر در آب آشامیدنی از مهم ترین کاربردهای این ماده شیمیایی است.

آب از جمله ضروری ترین مواد برای ادامه حیات انسان هاست. زمانی که این ماده دارای میکروب و آلودگی باشد مولد انواع بیماری ها می شود. منظور از آلودگی آب در اینجا تنها آلودگی هایی نیستند که با چشم غیر مسلح دیده می شوند. بلکه منظور، آلودگی هایی است در حد میکرون و حتی کوچکتر از آن ممکن است در آب وجود داشته باشند. برای عدم راهیابی این میکروب ها به بدن بایستی آب آشامیدنی عاری از آنها را در اختیار انسان ها قرار داد. کلر ماده ای است اثر ضدعفونی کنندگی آن می تواند این میکروب ها را از بین ببرد.

در گذشته بسیاری از بیماری هایی چون تب حصبه، وبا و … در انسان ها به سبب آشامیدن آب آلوده به وجود می آمدند. پس از بررسی های تخصصی لازم، دانشمندان کلر را به عنوان ماده از بین برنده میکرو ذرات آلاینده آب معرفی کردند. با تولید و استفاده از کلر در صنعت تصفیه آب و پساب، بسیاری از بیماری های ناشی از آلودگی آب ها کنترل شدند. در حال حاضر استفاده از Cl در پروسه تصفیه آب، می تواند باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و سایر آلاینده های موجود در داخل آب را از بین ببرد. نکته جالب توجه اینجاست که Cl علاوه بر این عملکرد، در از بین بردن بو و مزه نامطبوع آب نیز بسیار موفق عمل می کند

در پروسه تصفیه آب، از کلر در دو مرحله استفاده می کنند. ابتدا این ماده را در مراحل اولیه برای از بین بردن آلاینده های هوازی و در مرحله دوم به منظور پاکسازی کامل آب و در مرحله آخر تصفیه، به کار می برند. متخصصان تصفیه آب و پساب در مورد تصفیه آب توسط کلر در مرحله نهایی، مقدار کلر افزودنی را بیش از مقدار لازم بسته به متر مکعب آب استفاده می کنند. این میزان اضافی برای از بین بردن آلاینده های موجود احتمالی در مسیر جریان آب انجام می شود. به عبارتی آب پس از تصفیه از طریق لوله های بزرگ و کوچک از مخزن تصفیه به منازل منتقل می شود. این پیش بینی اضافه نمودن کلر بیشتر به آب تنها به سبب حذف آلاینده های موجود در مسیر آن تا رسیدن به دست مصرف کننده انجام می شود.

صنایع مصرف کننده Chlorine

صنایع مصرف کلر می توان شامل صنایع کاغذسازی، صنایع تولید حلال و رنگ ها، صنایع تولید محصولات پلاستیکی، ضد عفونی کننده ها، حشره کش ها و … در نظر گرفت. علاوه بر این، در صنعت داروسازی نیز از این ماده به منظور تولید انواع دارو و محلول های شستشو استفاده می شود.

 بزرگترین مرکز خرید مواد شیمیایی

قطعا برای خرید مواد شیمیایی از جمله کلر به دنبال یافتن معتبرترین مراکز فعال هستید. مراکز عرضه مواد شیمیایی به تعداد فراوان در سطح کشور وجود دارند که در زمینه عرضه مواد شیمیایی داخلی و وارداتی فعالیت می کنند. معتبرترین این مراکز، انواع مواد شیمیایی را با تضمین اصالت برند و کیفیت ارائه می کنند. علاوه بر کیفیت و اصالت، قیمت مناسب مواد شیمیایی نیز فاکتور مهم دیگر برای خریداران عمده و خرده این مواد محسوب می شود. جهت خرید مواد شیمیایی برندهای معتبر جهانی همچون مرک، سیگما آلدریچ و … میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان مجموعه ما علاوه بر ثبت سفارشات، در زمینه مشاوره و راهنمایی تخصصی مشتریان نیز به ارائه خدمات می پردازند.

به مقاله امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست